ارتودنسی

انواع دستگاههای ارتودنسی به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند:

متحرک به روشی گفته می شود که فرد قادر است وسایل مربوطه را از دهان خارج کند و مجدد در دهان قرار دهد اما ارتودنسی ثابت، به ارتودنسی گفته می شود که براکت ها به دندان متصل شده و قابل خارج شدن از دهان نیستند.
رایج ترین درمان ارتودنسی، درمان ارتودنسی ثابت است. مدتی است در دنیای دندان پزشکی ارتودنسی به نام ارتودنسی نامرئی وجود دارد که به ارتودنسی گفته می شود که از مواد پلاستیک شفاف و سفت برای ردیف کردن دندانها استفاده می شود.
ارتودنسی نامرئی از پلاستیک شفاف ساخته شده و به همین خاطر تقریبا غیر قابل رویت است.

سوالات متداول پیرامون ارتودنسی

در هنگام ارتودنسی چگونه مسواک بزنیم و از نخ دندان استفاده کنیم؟

تمیز نمودن مواد غذایی از اطراف دستگاههای ثابت نیاز به رعایت کامل بهداشت دهان دارد، لذا پس از میل نمودن هر ماده غذایی، دندان های خود را به طور صحیح و کامل مسواک زده و هنگامی که در خانه نیستید حتما مسواک ارتودنسی خود را همراه داشته باشید و طبق روش آموزش داده شده، مسواک و نخ بزنید. هر دندان باید به تنهایی و با دقت مسواک شود در صورتی که درست مسواک نزده باشید، مورد ویزیت قرار نمی گیرید.

عوارض عدم درمان ارتودنسی را می توان به شکل خلاصه این گونه مطرح کرد:

اشکال در جویدن و هضم غذا، سایش غیر طبیعی دندان ها، سر درد های مزمن یا درد های صورت، مشکلات تنفسی مانند تنفس از طریق، انصراف در فک و عدم تقارن صورت، پوسیدگی و مسکلات لثه، گاز گرفتن مکرر زبان یا گونه، ناراحتی گیجگاهی فکی.

بهترین زمان درمان ارتودنسی:

مشکلات فکی بسیار شدید که در سنین رشد درمان نشده باشند در بزرگسالی با درمان توام ارتودنسی و جراحی در مان می شوند. در واقع بهترین زمان انجام ارتودنسی دندان در کودکی است، ولی درمان ارتودنسی فقط برای کودکان نیست. افراد در هر سنی می توانند این درمان را انجام دهند. مشاوره با دندانپزشک به خصوص بعد از رویش دندانهای دائمی جلو مهم است، در واقع درمان ارتودنسی در هر سنی می تواند موفقیت آمیز باشد.

راه هایی برای کاستن درد براکت:

از نوشیدنی های خنک استفاده کنید. نه تنها دندانهای شما را بی حس میکند. هم چنین می تواند حس تازه ای به شما دهد. آب خنک، آبمیوه، مخلوط ها و یخ در بهشت ها هم خوب هستند.از خوردن چیزهای شیرین، نوشیدنی های خنک مانند نوشابه گاز دار، چیزهای که قند آن روی دندان می ماند و حتی می تواند لکه های دائمی روی دندان بگذارد. یخ را بمکید اما نجوید.غذاهای یخ زده را میل کنید. بستنی یخی و بستنی های شیری و… خوشمزه هستند و حس آرام بخشی می دهند. به خاطر خیلی خنک بودنشان درد داخل دهان شما را تسکین می دهند.
غذاهای نرم و قابل جویدن میل کنید زیرا دندانهای شما بسیار حساس خواهند بود. مراقب باشید که مواد مغذی که نیاز دارید را دریافت کنید( سبزیجات، میوه، گوشت) قرص مسکن استفاده کنید. می توانید از ژل تسکین درد دهان نیز استفاده کنید
.

مشاوره آنلاین
تماس با ما