درمان ارتودنسی

توسط: | برچسب ها: , , | دیدگاه ها: ۰ | مهر ۱۵ام, ۱۳۹۶

درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی  روش بسیار مفیدی برای صاف و هم راستا کردن دندان‌ها است که نتیجه آن افزایش زیبایی و عملکرد دندان‌ها می‌باشد. با درمان ارتودنسی طول عمر دندان‌ها، لثه و مفاصل فک افزایش می‌یابد چرا که فشار فک بین تمام دندان‌ها به صورت یکنواخت توزیع می‌شود.

 چرا باید درمان ارتودنسی انجام دهیم؟

اگر به دیگران توجه کنید می‌بینید بسیاری از افراد دندان‌هایشان کج و به هم ریخته است. درمان ارتودنسی دندان‌ها را صاف و هم راستا می‌کند و در موقعیت مطلوب قرار می‌دهد. به این ترتیب علاوه بر این که لبخند زیباتر می‌شود، سطح تماس دندان‌ها بهتر شده و خیلی راحت‌تر تمیز می‌شوند.

برخی افراد دندان‌های جلویی فک بالایشان جلو زدگی داشته و علاوه بر نازیبایی، در معرض آسیب قرار دارد. درمان ارتودنسی می‌تواند این دندان‌ها را به عقب بازگردانده و هم راستا با سایر دندان‌ها قرار دهد. همچنین گاهی اندازه یا موقعیت فک بالا به فک پایین به گونه‌ای است که لبخند را نازیبا کرده و بایت (هم  پوشانی عمودی دندان ها) را با اشکال مواجه می‌نماید. درمان ارتودنسی می‌تواند تمام این مشکلات را برطرف کند. اگر دندانها در تماس مناسب با هم قرار نداشته باشند، به مفصل و عضلات فک فشار بیش از حد وارد می‌شود و باعث مشکلات فک و گاهی اوقات سردرد می‌گردد. با درمان ارتودنسی می‌توان اختلالات بایت را درمان نموده و از عوارض آن جلوگیری کرد.

بهترین زمان برای ارتودنسی دوران کودکی است اما بزرگسالان نیز می‌توانند درمان ارتودنسی انجام دهند. در واقع اهمیت تعداد دندان‌ها از اهمیت سن در درمان ارتودنسی بیشتر است. برای درمان ارتودنسی در کودکان ممکن است لازم باشد صبر کنید تا تعداد دندان‌های موجود در دهانشان به حد کافی برسد.

 

طول درمان ارتودنسی بستگی به شدت مشکل دارد و از چند ماه تا دو و نیم سال ممکن است متفاوت باشد. بیشتر افراد درمانشان یک سال طول میکشد.

موفقیت درمان ارتودنسی بستگی به مهارت ارتودنتیست و همکاری بیمار دارد. بسیار مهم است که تمام دستورات پزشک را به دقت رعایت کنید و طبق فواصل مشخص به او مراجعه نمایید. در مورد کودکان باید والدین آنها را به همکاری ترغیب نمایند.

ارسال پاسخ

مشاوره آنلاین
تماس با ما