دندانپزشکی زیبایی

توسط: | برچسب ها: , , , , , , , | دیدگاه ها: ۰ | مهر ۲۹ام, ۱۳۹۶

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی به بهبود شکل ظاهری دندان‌ها و زیبایی لبخند توجه ویژه‌ای دارد. در دندانپزشکی زیبایی تأکید بر هنر دندانپزشکی است نه تنها علم دندانپزشکی. دندانپزشک زیبایی باید آناتومی دندان‌ها و مواد دندانپزشکی را به خوبی بشناسد.

به‌طورکلی دندانپزشک زیبایی، یک دندانپزشک ترمیمی است که مطالعات گسترده‌ای در زمینه مفاهیم طراحی لبخند و زیبا سازی آن داشته است.

تفاوت بین دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟

در واقع دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی تا حدی همپوشانی دارد و اقدامات درمانی مانند ایمپلنت و روکش دندان در هر دو رشته انجام می‌شود اما توجه و تمرکز این دو متفاوت است. دندانپزشکی زیبایی به هماهنگی و زیبایی نتایج اهمیت ویژه‌ای داده و آن را در اولویت قرار میدهد.

در دندانپزشکی زیبایی چه درمان‌هایی انجام می‌شود؟

– سفید کردن دندان: سفید کردن دندان یک روش نسبتاً ارزان برای زیبایی و درخشندگی لبخند است. این کار را هم در خانه و هم در مطب دندانپزشکی می‌توان انجام داد. روش‌ها و محصولات زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد.

– باندینگ کامپوزیت: رزین کامپوزیت همرنگ دندان به سطح دندان‌ها مالیده می‌شود و شکل، استحکام و یا عملکرد آنها را بهتر میکند. برای باندینگ کامپوزیت آماده ‌سازی بسیار کمی لازم است به همین علت روشی محافظه‌کارانه به حساب می‌آید.

– ونیر کامپوزیت و یا چینی: ونیر پوسته نازکی است که جایگزین لایه رویی مینای دندان می‌شود. پوسته ونیر نازک، سخت و مقاوم بوده و هم رنگ دندان‌های دیگر بیمار طراحی می‌شود. از ونیر برای پوشاندن نواقص مختلف دندان استفاده می‌شود.

– روکش پورسلین یا چینی: دندان‌هایی که به شدت آسیب دیده‌اند، با روکش پورسلین که ظاهری بسیار مشابه دندان طبیعی دارد پوشانده می‌شوند. روکش دندان در مقایسه با ونیر جایگزین بخش بیشتری از ساختار دندان می‌شود.

– بریچ: بریچ برای پر کردن جای خالی یک یا چند دندان استفاده می‌شود.

– ایمپلنت دندان: معمولاً ایمپلنت از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود و برای جایگزینی ریشه دندان از دست رفته استفاده می‌گردد. پس از اتمام کار ایمپلنت است، معمولاً روکش بر روی آن سوار می‌شود تا هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکرد جای دندان طبیعی را پر کند.

– اینلی و آنلی: در برخی موارد برای پر کردن دندان از اینلی و آنلی استفاده می‌شود. در این روش برخلاف پرکردن معمولی، مواد پرکننده کامپوزیتی یا پورسلین در لابراتوار دندانپزشکی به دقت آماده می‌شوند. سپس دندانپزشک اینلی یا آنلی را در بخش خالی دندان جای می‌دهد.

– پر کردن دندان با مواد سفید رنگ: امروز از مواد همرنگ دندان برای پر کردن دندان‌های پوسیده استفاده می‌شود. این مواد بر خلاف آمالگام نقره‌ای اصلا قابل شناسایی نیستند و مشخص نیست دندانتان را پر کرده‌اید.

– الاینر شفاف ارتودنسی: بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان ترجیح می‌دهند به جای براکت های فلزی، از الاینر استفاده کنند تا دندان‌هایشان را صاف و مرتب نمایند.

– جراحی زیبایی لثه: گاهی برای هم ‌تراز کردن خط لثه جراحی کوچکی انجام می‌شود.

– تغییرشکل و کانتورینگ دندان‌ها: دندانپزشکی زیبایی با استفاده از دریل دندانپزشکی یا لیزر می‌تواند دندان‌ها را صاف کرده و زیباتر نماید.

ارسال پاسخ

مشاوره آنلاین
تماس با ما