کودکان

کودکان

هیچ منعی برای استفاده موضعی از بی حسی حین سیر دادن فرزند وجود ندارد. ولی بهتر است از بی حسی های فاقد اپی نفرین استفاده کرد.
در زیر هر دندان شیری، علاوه بر وجود جوانه دندان دائمی، فضای کافی برای رویش دندان دائمی وجود دارد و همچنین دندان شیری تعیین کننده جهت رویش دندان دائم یا راهنمای مسیر رویش دندان دائم کودکان می باشد. نبود دندان شیری باعث بهم ریختگی رویش دندانهای دائمی شده که نتیجه ان بهای پرداخت هزینه زیاد ارتودنسی می باشد.

دندان شیری جویدن، کمتر به تکلم زیبایی کودکان را به عهده دارد و لبخند زیبای فرزندانمان با جدی گرفتن اهمیت دندانهای شیری با مراجعه به موقع نزد دندانپزشکی کودکان امکانپذیر است.

سن مناسب برای مسواک زدن دندانهای کودکان با خمیر دندان چه زمانی است؟
تمیز کردن دندانها در سنین کودکی بسیار مهم است و والدین باید از شش ماهگی تا سه سالگی فضای دندانی کودک را پس از هر بار شیر خوردن یا غذا خوردن با پنبه خیس تمیز کند.
برای کودکان زیر ۲ سال نیازی به استفاده از خمیر دندان برای مسواک زدن نیست، توصیه می شود برای کودکان بعد از سن سه سالگی نیز از خمیر دندانهای مخصوص اطفال استفاده شود.
از سن حدود ۲/۵ سالگی به بعد کودک باید با همکاری والدینش مسواک بزند و به محض بروز پوسیدگی و قبل از درد گرفتن دندانها با مراجعه به دندانپزشک نسبت به ترمیم انها اقدام کند.

آیا لازم نیست دندانهای کودک را مسواک بزنید؟

توانبخشی سرپایی

باید حتی قبل از درامدن اولین دندان کودک برایش مسواک بزنید از یک پارچه نرم و مرطوب یا گاز استفاده کنید و روی لثه های او بکشید تا باکتری های ان را کم کنید و مانع از کرم خوردگی در اینده شوید.
وقتی همه دندانها در امدند کمک کنید تا کودک به ۲ بار مسواک زدن در روز با مقدار بسیار کمی خمیر دندان و همچنین نخ دندان کشیدن عادت کند.
اولین دندان آسیاب که رویش پیدا می کند، اولین آسیاب بزرگ است که حدود ۶ سالگی این اتفاق می افتد. در برخی از کودکان سطح جونده این دندان ها دارای شیارها و فرو رفتگی های عمیقی است که با مسواک زدن تمیز نمی شود و خرده ها مواد غذایی و میکروب ها در این شیار ها قرار گرفته و بعلت پوسیدگی دندان می شود بنابراین نیاز است که دندانهای آسیای بزرگ، فیشور سیلنت شوند.

آیا می دانید علت اصلی پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

علت اصلی پوسیدگی دندان کودکان به علت مصرف شیر مادر یا شیر خشک در هنگام خواب است.قطره آهن و در نتیجه سیاهی آهن را با مواد خاصی نمی شود پاک کرد، تنها مراجعه به دندانپزشک بروساژ در رفعش سودمند است، نکته مهم این است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا پوسیدگی را از لک ناشی از آهن برطرف سازد.
مسواک زدن کودک تا هفت سالگی باید توسط والدین صورت گیرد.

مشاوره آنلاین
تماس با ما